Soros vagy Washington dollárjai? Cenzúrázta a német tévé az Átlátszó kormánybuktató partner-újságírószervezetéről készült riportját

2025. január 16. 12:16

Készített egy riportot egy német közmédium, az NDR a OCCRP nemzetközi újságírószervezetről, amelyből kiderült, mekkora beleszólása volt annak működésébe az amerikai kormánynak a támogatásokért cserébe. Szóba került Soros György alapítványa is. A német adó végül nem hozta le a riportot, de az kikerült a netre, a francia Mediapart pedig kitálalt.

2025. január 16. 12:16
Szilvay Gergely
Szilvay Gergely

Nem rövid és nem egyszerű történet, de igyekszünk érthetővé tenni. Mindemellett elég jellemző példája a magukat függetlennek nevező szervezetek működésének, amit most bemutatunk.

Két szálon fut a történet. Egy: az északnémet közmédia, az NDR oknyomozást indított az OCCRP nemzetközi oknyomozó újságírószervezettel kapcsolatban, minek folytán

  • kiderült, hogy az jelentős részt amerikai kormányzati pénzből működik
  • és ebből kifolyólag köteles Amerika ellenségei ellen nyomozni
  • Washington beleszólhat személyi döntésekbe
  • s nagyrészt nem írhatnak Amerikáról.

Ez az egyik, érdekesebb szál. A másik szál az, hogy az NDR cenzúrázta a riportot. 

Az NDR egy ponton meghívott az OCCRP-vel kapcsolatos nyomozásba három másik lapot, köztük a francia Mediapartot, majd nem sokkal később lényegében otthagyta a saját maga által indított projektet, s a hosszú idő alatt, nagy munkával elkészült riportot sem adta le. Viszont az egész ügyről írt a Mediapart, és a riport is felkerült a netre.

Az OCCRP magyar partnere az Átlátszó.

De mi is ez az OCCRP? Egy hetven médiumot tömörítő, Sorostól és az amerikai kormánytól és pénzt kapó Szervezett Bűnözést és Korrupciót Jelentő Projekt (Organized Crime and Corruption Reporting Project, OCCRP) névre hallgató szervezet. Egyébként ők gyakoroltak nyomást az említett, hamburgi székhelyű német közmédiumra, az NDR-re (Norddeutscher Rundfunk, Északnémet Rádió és Televízió). 

S itt jön a csavar: a készítők nem hagyták annyiban, és közzétették az anyagot – írja a NDR-rel a riportot közösen készítő, francia Mediapart. 

Kiknek a pénze csilingel itt?

Drew Sullivan és a román Paul Radu 2006-ban alapította az OCCRP-t, ami hat kontinensen van jelen, és számos projektet futtat világszerte. A legkézenfekvőbb módon elérhető forrás, a Wikipédia szerint az OCCRP finanszírozói közt van többek közt

  • az amerikai állami humanitárius szervezet, a részben titkosszolgálati és politikai feladatokat ellátó USAID;
  •  magyar ellenzéket pénzelő National Endowment for Democracy;
  • az amerikai külügyminisztérium;
  • a Soros György-féle Nyílt Társadalom Alapítány (OFS);

továbbá a Google Ideas; a Knight Foundation; a Ford Foundation; az International Center for Journalists (ICFJ); valamint angol, holland, skandináv és svájci állami szervezetek.

Egy 2024-es jelentés szerint költségvetése felét a USAID-tól kapja.

Röviden: miről szól cikkünk?

- A német NDR közmédium oknyomozó riportot írt a Szervezett Bűnözést és Korrupciót Jelentő Projektről (Organized Crime and Corruption Reporting Project, OCCRP), aminek magyar partnere az Átlátszó.
- A riportból kiderül, hogy az OCCRP támogatása jelentős részét amerikai kormányzati szervektől (főleg az USAID-tól) kapta, amelyek ezért cserébe beleszólást kaptak az éves munkatervbe, személyi döntésekbe, és az OCCRP nem riportolhatott Amerikában Amerikáról.
- Az OCCRP egyik alapítója, Drew Sullivan megjegyzi azt is, hogy több problémája volt a Soros György-féle Nyílt Társadalom Alapítványtól kapott támogatásokkal, mint az amerikai kormánytól érkezővel
- Az NDR végül nem adta le a riportot.
- A riport felkerült a netre, és az NDR egyik oknyomozó partnere, a francia Mediapart írt is róla, ahogy magáról az oknyomozásról is.
- Az amerikai Drew Sullivan OCCRP-alapító belső levelekben orosz ügynöknek nevezte az NDR egyik munkatársát.

Mi van a riportban?

A riportban (ami itt tekinthető meg) Drew Sullivan megjegyzi, hogy az OCCRP 5-6 országban felelős a kormányváltásért.

Shannon McGuire, az USAID munkatársa azt nyilatkozza, hogy az OCCRP-vel való szerződésüknek van egy klauzulája, az angolul „substantial involvement clause”-nak nevezett részt.

A „substantial involvement” az angolszász jogban azt jelenti, hogy utasításokat adhat a szerződő.

McGuire nyilatkozata szerint átnézhetik az OCCRP éves munkatervét, és a vezetőséget érintő személyi döntésekbe is beleszólhattak, például – tette hozzá Drew Sullivan – volt vétójoguk egyes kinevezésekkel kapcsolatban; bár Sullivan szerint ha nem tetszene nekik az USAID jelöltje, akkor inkább lemondanának a pénzről, és az USAID sosem vétózott meg senkit. Sullivan hangsúlyozza, hogy nem szereti a nyomásgyakorlást.

A német újságírók megkérdezték Sullivant, hogy tudtak-e arról a velük dolgozó újságírók, hogy az OCCRP vezetésének személyi összetételébe beleszólhatott az amerikai kormány, mire Sullivan azt válaszolta, hogy „tudhattak róla”, illetve „ők maguk is kaptak támogatást kormányoktól”.

Leila Bicakcic, az OCCRP boszniai munkatársa úgy nyilatkozott: bármikor az USAID támogatást ad egy szervezetnek, ők határozzák meg a támogatás felhasználásért felelős projekt személyzetét. Hozzáteszi: 

„az újságírói függetlenség szempontjából ez problémás”. 

A riporterek megjegyzik, hogy nem találtak jelentős OCCRP-féle közép-európai oknyomozást olyan amerikai cégek ellen, mint a Microsoft, a Chevron, az Exxon Mobile és hasonlók. Bicakcic válasza szerint ez nem meglepő, tekintve az OCCRP amerikai kormányzati finanszírozását, aminek nem érdeke semmiféle nyomozás ezen amerikai cégek ellen.

Michael Henning, az USAID demokráciáért és emberi jogokért felelős részlegének vezetője is megszólal a le nem adott riportban, lényegében megerősítve a fentieket. Szerinte lényegében nélkülük nem létezne az OCCRP.

Ezután megszólal a ProPublica nevű, New York-i oknyomozó lap főszerkesztője, Steve Engelberg, aki problémás, ha egy támogató szervezetnek beleszólása van egy újság – vagy újságírószervezet – személyi döntéseibe, és 

„független szervezet nem enged beleszólást” a személyi ügyeibe támogatók által.

Drew Sullivan szerint azonban sok donorszervezetük van, azaz nem domináns egy támogató sem, és nem mondható, hogy az OCCRP legnagyobb finanszírozója az amerikai kormány. Az NDR oknyomozói szerint ugyanakkor a szervezet támogatásának fele az amerikai kormánytól jön. A már idézett USAID-es Henning szerint bizony ők a legnagyobb támogatói az OCCRP-nek „a kezdetek óta”, sőt eleinte Washington volt az egyetlen finanszírozó, míg be nem léptek a képbe mások is. Mikor erre rákérdeznek Sullivannél, azt válaszolja: „talán a kormány a legnagyobb donor”. Majd kicsivel később hozzáteszi: „igen, ez az OCCRP legnagyobb finanszírozója, és mindig is az volt történetünk során”. Sőt, megjegyzi: 

több problémája volt a Soros-féle Nyílt Társadalom Alapítvány pénzével, mint az amerikai kormányzati pénzekkel.

Az NDR-es riporterek hozzáteszik: 2015 óta az OCCRP költségvetésének 38 százalékát teszik ki az USAID-támogatások.

Majd később az OCCRP-vezér Sullivan megjegyzi azt is, hogy „nem jelentünk semmiféle pénzről, amit kormányoktól kapunk”. De szerinte nyomoztak az amerikai kormány és a CIA egyes ügyeiben, például az ISIS kezében kikötő fegyverek kapcsán, és nem örültek ennek Washingtonban, sőt.

Ezzel kapcsolatban az USAID-os Michael Henning elkottyantja, hogy 

az OCCRP „a legtágabb értelemben” együttműködik az amerikai külpolitikával, mivel az OCCRP célja a demokrácia előmozdítása, ami egyben az amerikai külpolitika célja is.

 Sullivan ezt azzal kommentálja: „amikor jó oknyomozó újságíróid vannak szerte a világon, az segíti az amerikai külpolitikát, ezért kapjuk a pénzt”. De aztán hozzáteszi, hogy nem érdekli, hogyha az OCCRP elősegíti az amerikai külpolitika célok elérését, ő konkrét dolgokért kér pénzt.

Az OCCRP kérdéssel kapcsolatos későbbi, írásbeli válasza szerint az amerikai kormányzati szervektől kapott támogatást nem használhatják Amerikáról való jelentésre úgy általában, azaz nem csak Amerikával kritikus írások megjelentetésére, de egyáltalán Amerikával kapcsolatos riportok megjelentetésére. Külföldön azonban bármire használhatják azt, akár az amerikai kormánnyal szemben kritikus riportokra is.

 

Mi történt a riporttal? Miért lépett vissza az NDR?

A Mediapart birtokába került dokumentumok szerint – mint írják – az OCCRP-vel kapcsolatos nyomozás felfüggesztéséről azután született döntés, hogy Drew Sullivan amerikai újságíró, az OCCRP társalapítója és vezetője nyomást gyakorolt a német NDR vezetőségére, és hamis vádakat emelt a műsorszolgáltató projektben résztvevő újságírói ellen.

Az NDR egyike azon számos médiának, amely együttműködik az OCCRP-vel, beleértve a Suisse Secrets és a Russian Assets Tracker projekteket. Az OCCRP egyike volt a Pegasus-ügyet kirobbantó szervezeteknek. Az OCCRP aránytalan mértékben vizsgált Oroszországgal kapcsolatos ügyeket, amiért 2022-ben Moszkva nemkívánatos szervezetnek nyilvánította.

Az NDR 2023 januárjában kezdett bele az OCCRP-t érintő oknyomozásba. Ez év februárjában az OCCRP-t felterjesztették a Béke Nobel-díjra. Ezután augusztusban – írja a Mediapart – az USAID számos munkatársa beleegyezett, hogy nyilatkoznak az oknyomozóknak, lévén büszkék a partnerszervezet jelöltségére.

Mint írják: az USAID-alkalmazottak elég nyíltan beszéltek, többek közt megemlítve, hogy az Egyesült Államok kormányának vétójoga volt az OCCRP „kulcsfontosságú személyzetének” kinevezésekor, és hogy a civil szervezet létrehozását lehetővé tevő finanszírozást titokban a külügyhöz tartozó Egyesült Államok Nemzetközi Kábítószer- és Rendészeti Hivatala (INL) fizette ki.

2023. szeptember 6-án interjú készült Drew Sullivannel is, aki miközben azt mondta, hogy az amerikai hatóságoknak nincs befolyása a munkájára, megerősítette a USAID vezető tisztviselői által mondottakat, valamint önellentmondásos kijelentéseket tett az OCCRP Washington pénzügyi támogatásának mértékéről is.

Október 4-én és 5-én Sullivan emailt küldött az OCCRP újságíróinak, azt javasolva nekik, hogy ne nyilatkozzanak az NDR munkatársainak, John Goetznek és Armin Ghassimnak. 

Goetzről ráadásul az amerikai az állította, bizonyíték nélkül, hogy a német titkosszolgálat szerint orosz ügynök; hozzátette: „sosem lehettek biztosak benne, ki orosz ügynök”.

Egy másik levélben, aminek „hálózatunk elleni propaganda” volt a címe, Sullivan azt állította, hogy az NDR azt akarja demonstrálni, hogy a WikiLeakses Julian Assange inkább megérdemli a Nobel-díjat, mint az OCCRP.

Amikor a Mediapart ennek kapcsán kérdésekkel kereste meg Sullivant, a következő választ kapta: „Ha egy szervezeten belülről kap privát e-maileket, akkor ne panaszkodjon a tartalom miatt. Nincs kötelezettségünk bizonyítanunk Önnek semmit olyasmit, amit privát e-mailekbő tudott meg. Hivatásos újságíróként kitartunk amellett, amit publikálunk.”

Emellett Sullivan bepanaszolta az NDR-nél annak saját munkatársát, Gaetzot.

Az NDR 2024 nyarán meghívott még négy médiumot, hogy csatlakozzanak az OCCRP-vel kapcsolatos nyomozáshoz: a francia Mediapartot, az amerikai Drop Site Newst, az olasz Il Fatto Quotidianót és a görög Reporters Unitedot.

Mint a Mediapart írja: „egy hónapon belül kulcsfontosságú információkhoz jutottunk – 

beleértve a pontos összeget, amit az OCCRP kapott az Egyesült Államoktól, s olyan támogatásokról, melyek feltétele az volt, hogy Amerika ellenségeinek tekintett országok elleni oknyomozásokhoz használják fel őket, mint Venezuela és Oroszország”.

Amikor a Mediapart eldöntötte, hogy további kérdéseket küld az OCCRP-nek, a nyomozásba őt meghívó NDR azt válaszoltak, hogy ebben ők nem vesznek részt. Majd később úgy döntöttek, nem adják le az elkészült riportot, „mivel az nem releváns” a nézőik számára.

 

Fotó: MTI/Európai Parlament/Philippe Buissin

Összesen 71 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szeekely
2025. január 16. 16:00
Az én vezérem bensőmből vezérel! Emberek, nem vadak – elmék vagyunk! Szivünk, mig vágyat érlel, nem kartoték-adat. Jöjj el, szabadság! Te szülj nekem rendet, jó szóval oktasd, játszani is engedd szép, komoly fiadat! József Attila: Levegőt!
nempolitizalok-0
2025. január 16. 15:31
Libsi szovjetúnió. Ezek fenyegetnek Putyinnal.
Chekke-Faint
2025. január 16. 14:59
Soros vagyona elveszik Elon Musk vagyona mellett. Na majd amikor arról beszélgetnek akkor nézzük meg a pofájukat...DDD
szeekely
2025. január 16. 14:48 Szerkesztve
Orban Viktor a Cioni T@kony Alapitvanytol kap penzt, hogy nekik muzsikaljon, kenje-fenje szanaszejjel, ameddig csak er a keze.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!